Yürüyen Merdiven

Yürüyen Merdiven

Yürüyen merdivenler, insan trafiğinin yoğun olduğu çok katlı yapılarda insan taşımada kullanılan hareketli bir merdiven tipidir. Basamakları, dönen bir düzenek üzerine yerleştirilerek sürekli hareketi sağlanır. Asansörlere göre çok daha fazla sayıda insan taşıyabilirler. En çok tercih edildiği mekanlar, alışveriş merkezleri, plazalar, iş merkezleri, metro ve tren istasyonları, oteller, havaalanları, hastaneler ve fuar merkezleridir. Firmamız Akdamar asansör ile kaliteli yürüyen merdivenleri sizin hizmetinize sunmaktan onur duyarız. Yürüyen merdivenler asansörlere göre daha fazla insan taşıma kapasitelerine sahiptirler. Yürüyen merdivenler kullanım amacına göre uygun olacak yerlere entegre edilebilirler. Genelde trafiğin daha yoğun olduğu noktalarda tercih edilirler. Asansörlere göre daha fazla insan taşıması da yürüyen merdivenleri cazip kılmaktadır. Fakat taşıma kapasitesi aşıldığında beklemeler meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında yani yürüyen merdivenin yeterli gücü elde edememesi durumunda merdivenden yürümek gerekecektir. Sonuçta bazen sadece insanlar değil onlara ait yüklerle de binilecektir. Bunlara genelde alışveriş merkezlerinde karşılanılacaktır. Alışveriş yaparken insanlara ait eşyalar da birer ağırlık oldukları için yürüyen merdivenin bazen taşıma kapasitesi aşılabilir.

Yürüyen merdivenler büyük işletmeler için olmazsa olmaz yapılardan biridir. Müşterilerin işletme içinde rahatça dolaşıp alışveriş yapmaları için yürüyen merdivenlere ihtiyaç duyulacaktır. Bu sayede müşteri keyifli bir şekilde yorulmadan alışveriş yapmaya devam edebilecektir.
Yürüyen merdiven seçimi sırasında dikkat edileceklerden biri ise binanın yapısıdır .Örneğin binaya en uygun yürüyen merdiven nereye yapılabilir. Bunun yanında en uygun yön hangi tarafta olmalıdır. Verimli ve performanslı bir yapı için bu süreç çok önemlidir.

Yürüyen merdiven ne tarafa doğru hareket edeceği konusunda ise iyi bir araştırma yapılıp ona göre bir plan çıkarılmalıdır. Eğim iyi bir şekilde hesaplanarak gerekli işlemler ona göre uygulanmalıdır.
Ortalama olarak ne kadar bir güce gerek duyulacak iyi belirlenmelidir. Yukarıda değinildiği gibi gücün yetersiz kalması durumunda yürüyen merdivenin durmaması için iyi bir tahmin yapılıp ona göre bir güç uygulanmalıdır.

Yürüyen merdiven amacına uygun olarak entegre edildiği işletmeye göre farklılıklar gösterebilir . Kimi işletmede yürüyen merdiven aşırı derecede talep görür yani kullanılır kimi işletmede ise çok az kullanılır. Bunun için iyi bir tespit yapılmalıdır. Yani tam anlamıyla anlatılmak istenen şey işletmenin amacına uygun bir tasarım uygulanmalıdır.

Yürüyen merdiven entegre edildikten sonra bakım ve onarım çalışmaları da belli dönemlerde yapılmalıdır.

Bu çalışmalardan ilki basamak dişlilerinin kontrolüdür. İnsanların konforlu bir şekilde hareket etmesi için çok önemli bir faktördür.

Yürüyen merdiven giriş ve çıkışları sürekli olarak takip edilmelidir. Belirli aralıklarla kontrol edilip her bir sorun var mı diye bakılmalıdır. Aksi takdirde sıkışmalar, kilitlenmeler gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
Yürüyen merdivenlerin gerginlik ayarları iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Aşırı gergin veya aşırı salık olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında kullanım olmadığı zaman yürüyen merdivenlerin çalışması durdurulması faydalı olacaktır. Bu sayede sürtünmenin ortaya çıkarmış olduğu aşırı ısınma gibi sorunlar çözülecektir.

Tahrik sistemleri sürekli kontrol edilmelidir. Herhangi bir sorunda yürüyen merdiven çalışması birden durabilir.
Zincir çarkları sürekli kontrol edilmelidir. Zincir çarkları yürüyen merdiven için en önemli faktörlerden birisidir. Buradaki en ufak bir sorun bile büyük olumsuz sonuçlara neden olabilir.
Yürüyen merdivenin yağ gerektiren kısımları belirli dönemlerde yağlanmalıdır. Bu sayede sürtünmenin vermiş olduğu olumsuzluklar ortadan kaldırılacaktır.
Elektrik motoru sürekli kontrol edilmelidir. Eğer aşırı ısınma varsa gerekli önlem alınmalıdır.
Basamaklar da sorun olup olmadığı sürekli kontrol edilmelidir. Yükseklik eğer istenilen düzeyde değil ise ayarlanmalıdır.
Bu süreç Akdamar asansör tarafından iyi bir takip mekanizmasıyla kontrol edilerek herhangi bir sorun çıkmaması için de kaliteli tasarımlar yaparak sizlere hizmet etmekten onur duyarız.

AKDAMAR ASANSÖR BURSA

Kültür mah. Melisa sk. No:4 Nilüfer/Bursa

Tel:  0 224 453 42 77     Gsm 0 532 674 92 26


S5 Box