İnsan Asansörü

İnsan Asansörü

İnsan asansörleri binalarda insan yükünün katlar arasında ulaşımını sağlamak için dikey taşımacılık amacıyla kullanılır. 100 kg (1 Kişi) ve 2500 (33 Kişi) arasında taşıma kapasitesine ve 0,6 m/s ile 2,5 m/s arasında hızlarda üretilirler. Akdamar asansör olarak esnek, rahat ve şık asansör tasarımlarıyla ile hizmetinizdeyiz. İnsan asansörleri genelde özel konutlarda kullanılır ve bu asansörlere 1.sınıf asansör denilmektedir. Bunun dışında otel vb. gibi binalarda kullanılan asansörler ise 2. Sınıf asansör olarak adlandırılmaktadır. İnsan asansörleri kullanım amacına göre opsiyonel ağırlık kapasitelerine sahip olmaktadırlar. 300, 375, 450, 525, 800, 1000, 1600 kg gibi taşıma kapasitelerine sahip olabilirler. Asansör tasarımlarımızı yaparken 80 kg bir pay bırakılarak üretilmektedir. Yani 800 kg kapasitelik bir asansörün en son taşıma kapasitesi 800 kg değilde 880 kg olarak üretimler yapılmaktadır.

İnsan asansörleri artık günümüzde bilgisayar destekli bir şekilde yürütülmektedir. Bilgisayarda destekli bir program ile asansörleri hareketleri kontrol edilebilmektedir. Asansörlerin yoğunluk saatlerine göre ayarlanabilen bu sistem özellikte işyerlerinde büyük fayda sağlamaktadır. Günün her saatine ayrı olarak programlanabilen bu sistem sayesinde örneğin sabah saatlerinde hangi asansörler daha fazla kullanılıyorsa sistemin verimli bir şekilde çalışması için o asansörlere daha fazla yoğunluk gösterilebilecek şekilde programlanabiliyor. Örneğin akşam saatlerinde çıkış kapılarında iniş yönünde bir kullanım daha fazla olacaktır. Bilgisayar destekli programlar sayesinde gerekli işlem uygulanarak yeterli yoğunluk gösterilecektir. İşyeri kapandığında ise bu program sayesinde sistem gerekli komutlara göre kendini kapatacaktır.

Asansör tasarımları ve çalışma prensipleri olarak geçmişten günümüze doğru değişerek gelişim göstermiştir. Bu değişim ve gelişim sırasında ise bazı alanlar pozitif bazı alanlar negatif olarak nitelendirilebilir. Yani bir az miktarda güç isteyen bir hidrolik asansör yük taşırken yavaş hareket edebilir. Fakat biraz daha fazla güç isteyen elektrik destekli sistemler daha hızlıdır çünkü daha fazla güç kullanmaktadır.

Günümüzde inşa edilen yapılar için mecburiyet gösteren asansörler artık bir yapı için olmazsa olmaz öğelerden biri haline gelmiştir. Sadece rahatlık bakımından değil mesela bir işyerinde zamandan tasarruf etmek gibi faydaları sağlayacaktır. İşyerinde verimli bir iletişim için zamandan tasarruf çok önemli olmaktadır. Bunun için de hızlı ve güvenli asansörlere ihtiyaç duyulacaktır. Akdamar asansör olarak bu sistem itina entegre edilecektir.

Asansörlerin bakımları düzenli olarak yapılmaktadır. Asansör hareket ederken yer çekimine karşı bir direnç uyguladığından gerekli bakımlar yapılmadığı zaman konforsuz bir asansör hareketine neden olacaktır. Bunun yanında asansör hareketi sırasında yağsızlık nedeniyle gıcırdamalar ve sesler ortaya çıkacaktır. Biz de bunun önüne geçmek için gerekli önlemleri alıp, ortaya çıkan sorunların hızlı bir şekilde tespit edip, çözüm sürecinde de müşteri kitlemizi mağdur etmeyecek bir biçimde verimli olarak yapmak esastır. Aksi takdirde bu takip süreci yapılmaz ise asansörün sürtünme katsayısına doğru orantılı olarak diğer sorunlar da ortaya çıkacaktır. Bunun için asansör ekipmanına ait her parça itina ile gözden geçirilip gerekli işlem uygulanmalıdır.

Asansör bakım ve onarım işlemleri sırasında karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi de sorunlara müdahele eden personelin yeterli derecede teknik bilgi ve yetersiz bir tecrübe düzeyinde olmasıdır. Personelin bu şekilde olması demek ortaya çıkan sorunlarda yeterli derecede verimlilik sağlayamaması demektir. Asansör bakım ve onarımı sırasında en ufak bir ayrıntının bile göz ardı edilmesi daha büyük sorunlara veya en kötüsü olan asansör kazalarına neden olabilir. Bunun için de personel ekibin verimli bir çalışma göstermesi gerekmektedir. Akdamar asansör olarak profesyonel düzeyde teknik ekip ile, yüksek bilgi düzeyinde ve tecrübeli personel kitlemizle sorunlara kolayca çözüm bulmak mümkündür.

AKDAMAR ASANSÖR BURSA

Kültür mah. Melisa sk. No:4 Nilüfer/Bursa

Tel:  0 224 453 42 77     Gsm 0 532 674 92 26


S5 Box